
Aukso nanodalelės pataraisiais metais yra mokslininkų ir grožio industrijos gigantų taikinys. Jos yra kur kas skvarbesnės ir reaktyvesnės, todėl vykdomi brangūs tyrimai norint išsiaiškinti visas panaudojimo galimybes. Tačiau neabejotinai, kosmetika su aukso nanodalelėmis yra veiksmingesnė, nei su mikro dydžių komponentais. O auksas, kaip gydomasis elementas, žinomas nuo žilos senovės.
Jo gydomosiomis savybėmis tikėta jau gilioje senovėje : egyptiečiai tikėjo aukso galiomis gydant visų rūšių negalavimus, net ir protinius ar dvasinius, o romėnai juo gydė giliausias žaizdas ir opas. Senosios Kinijos medicinos guru teigė, jog auksas- tai jaunystės pradas. Istoriniai šaltiniai teigia, jog dieviškojo grožio Kleopatra nešiojo gryniausio aukso dirbinius idant oda būtų švytinti ir skaisti.
Žodis „nano“ kildinamas iš graikų kalbos žodžio „nannos“, kuris reiškia „mažas“. Nano vadinamos dalelės, kurių bent vienas matmuo yra mažesnis nei 100 nanometrų. Pavyzdžiui, žmogaus plauko storis yra 80 tūkst. nanometrų. Kai dalelės yra nano dydžių, jų skvarba į audinius ir reaktyvumas ženkliai padidėja. Vadinasi, padidėja ir aukso dalelių gydomųjų savybių efektyvumas. Tiek koncentracija tiek dalelių matmenys turi įtakos gydymo rezultatams, todėl ne kiekvienas kremas su „aukso dulkėmis“ yra vertas dėmesio. Tik mokslinių bandymų ir skaičiavimų keliu kruopščiai parinkta koncentracija ir produkto sudėtis užtikrins aukso gydomąsias savybes.
Nanodalelės kosmetikoje - ne naujiena. Ypatiningai, saulės kremų apsauginė nuo UV spindulių funkcija priklauso nuo dalelių dydžio, todėl naudojamos titano dioksido ir cinko oksido nanodydžių junginiai. Sidabro nanodalelės, turinčios antiseptinių savybių, naudojamos dantų pastose, šampūnuose ir kt. Aukso nanodaleles tyrė gausybė mokslininkų, tačiau ne visi klausimai iki šiol yra atsakyti. Ilgą laiką buvo manyta, kad pro odos barjerinį sluoksnį dalelės negali prasiskverbti. Tokiu paviršiniu veikimu yra grįstas ir kremų nuo saulės veikimas. Tačiau du mokslininkai Chad Mirkin ir Amy Paller atliko tyrimus su žmonių bei pelių odos mėginiais ir patvirtino, jog aukso nanodalelės prasiskverbia per kelis odos sluoksnius iki giliųjų ir sąveikauja su keratinocitais. Šios dalelės ne tik giliai įsiskverbia, bet ir užkerta kelią vėžinių darinių formavimuisi. Šis tyrimas atvėrė naują kelią galimam pavojingiausio odos vėžio - melanomai, gydymui aukso nanodalelėmis. .
Aukso nanodalelės taip pat teigiamai veikia retinoido įsiskverbimą į gilesnius sluoksnius ir jo stabilumą jose. Retinoidas yra vitamino A šeimos narys ir yra atsakingas už odos ląstelių augimą bei dauginimąsi. Vadinasi, dalyvauja odos regeneraciniuose procesuose, kurie yra būtini norint turėti sveiką ir jauną odą.
Manoma, kad aukso nanodalelės gali atlikti tokių medžiagų, kaip botoksas, transportavimą į odos ląsteles. Todėl bus atsisakyta adatinių injekcijų, kai tik ši technologija bus patvirtinta.
Jūsų el. paštas:
Komentaras:
Pastaba: HTML nėra palaikomas!Įveskite saugos kodą: