
Skoniai ir kvapai yra mūsų gyvenimo dalis nuo neatmenamų laikų. Antikos laikais aromatai buvo neatsiejama religinių apeigų dalis, kvapai suteikdavo energijos ir apsaugodavo nuo blogųjų jėgų. Natūralūs eteriniai aliejai dėl savo kvapiųjų ir gydomųjų savybių yra naudojami ir vertinami nuo seniausių laikų. Šie aliejai plačiai paplitę gamtoje, randami augalų lapuose, žieduose, stiebuose, šaknyse, sėklose. Itin plačiai naudojami farmacijos, maisto, kosmetikos, veterinarijos pramonėje.
Aromato junginiai kaupiasi augalų sekreciniuose ląstelių kanaluose arba augalų liaukų plaukeliuose. Tai yra koncentruotas, hidrofobinis skystis, kurių ekstrakcijai naudojami įvairūs metodai. Eteriniai aliejai dažniausiai yra išgaunami distiliacijos būdu, šaltuoju spaudimu, ekstrahuojami tirpikliu ir kt.
Eteriniai aliejai veikia emocines ir fizines žmogaus galias. Kvapai per uoslės nervą paveikia priekinių smegenų dalis, kurios kontroliuoja emocijas ir atmintį, todėl kvapų terapija gali pasiūlyti vertingą psichotropinių ir raumenis atpalaiduojančių vaistų, kurie gydo nerimą, ramina ir padeda atsipalaiduoti, stimuliuoja ir suteikia energijos, mažina nuovargį, stresą, nervinę įtampą, depresiją, gerina nuotaiką. Naudingas bet kuris raminamąjį poveikį turintis natūralus eterinis aliejus: benzoinių stirakų, bergamočių, ramunėlių, kedrų, kvapiųjų šalavijų, kiparisų, bosvelijų, pelargonijų, isopų, jazminaičių, kadagių, levandų, mairūnų, melisų, nerolio, pačiulių, rožių, santalų, verbenų ar kvapiųjų kanangų. Terapeutas, rinkdamas iš tokios įvairovės tinkamiausią gydyti aliejų, turi atsižvelgti į paciento asmenybę, gyvenimo būdą, išsilavinimą, nerimo priežastį ir, aišku, paties besigydančiojo pageidavimus. Be to, daugelis eterinių aliejų turi antiseptinių, antivirusinių savybių, stiprina imuninę sistemą, stabdo mikrobų ir grybelių dauginimąsi.
Pasak psichoterapeutės Violetos Šikaitės, kvapų terapijos taikymo naudai įrodyti dar trūksta mokslinio pagrindimo tyrimų, todėl savo darbo praktikoje šio metodo netaiko. Tačiau specialistė pažymi, jog, bet kokios teigiamos emocijos pacientams yra svarbios ir reikalingos. Visi sensomotoriniai veiksniai yra naudingi, svarbu, kad tai teiktų džiaugsmą ir pasitenkinimą žmogui, nesvarbu ar tai būtų kvapai, muzika ar skonis.
Tuo tarpu, psichologė, spalvų terapijos dėstytoja, aromaterapeutė Dalia Braziulytė savo veikloje aromaterapijos metodą taiko siekdama ugdyti savęs ir mus supančio pasaulio pažinimą.
Aromaterapijoje eteriniai aliejai naudojami saunose, pirtyse, atliekant veido ir kūno masažus, inhaliacijas, kvapiosios vonios su eteriniais aliejais – taip pat labai naudingas gydymo būdas, ypač jeigu žmogų vargina nemiga. Tik reikėtų nepamiršti, jog eterinių aliejų negalima naudoti grynų ant odos. Naudojant juos grynus, gali būti sukelta alerginė reakcija, odos suerzinimas ar net hepatotoksija (pažeistos kepenys).
Jūsų el. paštas:
Komentaras:
Pastaba: HTML nėra palaikomas!Įveskite saugos kodą: