Kaip rūpintis oda vasarą? 11 svarbių patarimų

apsauga nuo saulėsDieviname vasarą, nes ji suteikia nerūpestingumo, galimybių smagiai praleisti laiką ir džiaugtis malonia šiluma bei saule. Tačiau mums besidžiaugiant saulės voniomis, oda be abejonės kenčia. Saulė skatina ankstyvą odos senėjimą, raukšlių formavimąsi, pigmentines dėmes, odos sausėjimą ir netgi padidina riziką susirgti odos vėžiu. Šiuo maloniuoju sezonu, privalome yptingai rūpintis oda ir galvoti apie pasekmes. Pateiksime papastų žingsnelių seką, atidžiai perskaitykite ir pasitikėkite rekomendacijomis.

 

 


1.      Svarbu suprasti kokie saulės spinduliai kaip įtakoja odą. Todėl glaustai paaiškinsime.

 • Ultravioletiniai A spinduliai (UVA) : Ilgiausio bangos ilgio spinduliai, giliausiai prasiskverbiantys į jūsų odos sluoksnius. Aktyvuoja laisvuosius radikalus ir skatina odos senėjimą.

 • Ultravioletiniai B spinduliai (UVB) : Giliai neprasiskverbia ir veikia tik paviršinį epidermio sluoksnį. Šie spinduliai sukelia nudegimus nuo saulės, alergijas ir įtakoja vėžinius susirgimus. Po 6 rimtesnių nudegimų saulėje, riziką susirgti melanoma padidinate net 2 kartus!

 • Ultravioletiniai C spinduliai (UVC) : Patys pavojingiausi spinduliai odai, tačiau didžioji jų dalis yra sugeriami ozono sluoksnyje ir ant žemės paviršiaus nepatenka.

 • Infraraudonieji spinduliai (IR) : tai yra „šiluminiai“ spinduliai, kuriuos skleidžia visi šilti kūnai. Nuo saulės atkeliaujantys IR spinduliai gali sukelti kolageno, elastino degeneraciją ir neigiamai įtakoti imuninę sistemą.


 

 1. kremas nuo saulėsBūtinai tepkitės kremu nuo saulės, net ir saulėje nesiruošiant būti itin ilgą laiką. Svarbu atskirti saulės kremų tipus : vieni kremai fiziškai blokuoja spindulių skverbimąsi į odą (mineralai), kitų molekulės sugeria spindulius ir taip apsaugo odą nuo jų. SPF išvertus reikštų „apsaugos nuo saulės rodiklis“ ir nurodo kiek laiko galite būti saugūs saulėje naudodami priemonę (pavyzdžiui, jei jūsų oda jautri ir per 10 minučių nudegate saulėje,  tada turint SPF 15 priemonę, dauginate 15 iš 10 ir gaunate, jog saulėje saugiai galite būti iki 150 minučių). Jeigu jūsų oda jautri cheminiams kremams, rinkitės labiau natūralius, mineralų pagrindu kremus. Tačiau, nuo saulės kremas yra tik papildoma apsauga. Privalote savo odą saugoti nuo tiesioginių spindulių, o ypač nuo nudegimų. Jeigu jūsų oda riebi, atsargiai naudokite priemones kurių SPF didesnis nei 20. Priešingu atveju, galite sukelti bėrimus ir sutrikdyti riebalinių liaukų sekreciją. Pasidomėkite ar naudojams kremas nuo saulės tinka riebiai odai ir nėra aliejiniu pagridu ir ar neužkemša porų.Atsargiai rinkitės kremus nuo saulės, ypatingai sugeriančius UV spindulius cheminiu būdu, nes jie gali itin dirginti odą. Geriausia rinktis natūralų kremą nuo saulės ir nepiktnaudžiauti saulės voniomis.


 

 1. Nebūkite saulėje nuo 10 iki 15 valandos . Karštymetis yra pats pavojingiausias jūsų odai. Kuo ilgiau būsite itin aktyvioje saulėje, tuo daugiau jūsų oda sugers neigiamai veikančių UV spindulių. Stenkitės karštomis dienomis visus darbus lauke atlikti ryte arba vakare ir vengti pietų meto ant saulės.  


 

 1. apsauga nuo saulesDėvėkite viršutinius drabužius, saugančius nuo UV spindulių. Daugelis drabužių jau turi UV apsaugą arba yra impregnuoti UV sugeriančiomis medžiagomis (geresnės kokybės drabužių gamintojai nurodo kokia yra rūbo apsauga nuo saulės). Stenkitės dengti kūną kuo daugiau lengvais, patogiais, kvėpuojančiais ir šviesiais drabužiais.Nešiokite kepurę, metančią šešėlį veidui – apsisaugosite nuo nereikalingų raukšlelių. Nepamirškite akinių nuo saulės : oda aplink akis yra ypatingai jautri su padidinta melanomos rizika bei linkusi raukšlėtis, o akims gresia katarakta.

 


 

 1. Neidealizuokite tamsios ir labai įdegusios odos! Juk po 20-ies metų intensyvios saulės vonios atsilieps raukšlėmis išvagotu veidu. Ar tai ne per didelė kaina už rudesnę odos spalvą? Būkite atsargūs su savaiminio įdegio kremais, nes daugelis jų sudėtyje turi visą paletę chemikalų, kurie nedžiugins jūsų odos.


 

 1. Leiskite odai pailsėti. Lietingomis ir apsiniaukusiomis dienomis, jums nebūtina teptis dideliais kiekiais kremo nuo saulės, galite būti ilgiau lauke ir ramiai mėgautis gaiviu vasarišku oru. Tačiau UV spinduliai prasiskverbia ir pro debesis, todėl visiškai kremo pamiršti nevertėtų. Jeigu keliaujate atostogauti, stenkitės kuo mažiau naudoti dekoratyvinės kosmetikos – leiskite odai laisvai kvėpuoti ir netrukus pamatysite džiuginančius rezultatus.


 

 1. Nusiprauskite po dušu išlipę iš vandens, kuriame naudojami chemikalai, pavyzdžiui, chloras. Priešingu atveju oda išsausės ir bus labiau pažeidžiama. O dar ir aitrus chloro kvapas...


 
 1. Venkite kvepalų ant odos prieš degindamiesi saulėje, nes tai gali įtakoti pigmentinių dėmių atsiradimą. 
  Verčiau vasaros metu kvepinkite drabužius, o ne kūną.

apsauga nuo saulės

 

 1. Gerkite kuo daugiau skysčių. Vasaros metu itin lengva odai dehidratuoti. Dehidratacija lemia odos išsausėjimą, dėmių atsiradimą, gyvybingos spalvos ir elastingumo pararadimą. Visą diena reguliariai vartokite skysčius, pageidautina tarp valgių. Su skysčiais taip pat pašalinami ir susikaupę toksinai iš jūsų kūno.

 

 


 

 1. Valgykite kuo sveikiau, įtraukite į racioną daugiau daržovių ir vaisių, termiškai neapdirbtų produktų. Venkite maisto, kuris staigiai sukelia cukraus lygį kraujyje, nes tokie šuoliai įtakoja senėjimo procesų spartą. Žuvyje ir riešutuose gausu gerųjų riebalų, reikalingų odai, o jogurte ir pieno produktuose baltymų. Juk jūsų odos grožis tiesiogiai priklauso nuo išorinės priežiūros ir sveiko kūno!


 1. Reguliariai apžiūrėkite savo odą. Tikrinkite įtartinų apgamų dydį ir formą, jų pakitimus. Esant bent menkiausiai abejonei, nedelsiant kreipkitės pas specialistus.