
Kas yra ATP?
Adenozino trifosfatas (ATP) yra koenzimas, kaupiantis energiją ląstelių medžiagų apykaitos procesams palaikyti. Šioje molekulėje sukaupta energija naudojama nukleino rūgščių formavimuisi, bei kitiems procesams, kuriems reikia energijos, pavyzdžiui, raumenų susitraukimams. ATP molekulė sudaryta iš anglies, vandenilio, azoto, deguonies ir fosforo atomų. Joje yra trys fosforo atomai. Kiekvienas iš trijų fosforo atomų yra centre ir sudaro fosfatų grupę. Fosfatų grupės tarpusavyje yra susietos cheminiais ryšiais, tiksliau fosfatiniais ryšiais. Būtent šiuose ryšiuose yra sukaupta ATP molekulės energija. Energija iš ATP molekulės gali virsti šiluma arba būti panaudojama ląstelėse įvairių cheminių ir mechaninių procesų metu. ATP randamas visose gyvų organizmų ląstelėse.
ATP atradimo istorija
ATP buvo atrastas raumenų skaidulose. Pirmieji jį atrado vokiečių ir amerikiečių mokslininkai 1929 metais. Šios molekulės gebėjimas kaupti ir tiekti energiją buvo suprastas tik 1941 metais biochemiko Fritz A. Lipmann dėka. Dėl šio atradimo mokslininkas buvo apdovanotas Nobelio premija 1953 metais medicinos srityje.
ATP ir odos senėjimo stabdymas
Oda yra didžiausias kūno organas ir šio organo kiekvienai ląstelei reikia ATP, kad jose vyktų medžiagų apykaitos ir regeneracijos procesai. Deja, organizmo pagaminto ATP kiekis mažėja senstant organizmui, todėl esant 60-ies metų ATP yra beveik perpus mažiau nei esant 20-ies. Vadinasi, medžiagų apykaitos procesai lėtėja, odos ląstelės lėčiau dauginasi ir greičiau miršta, oda sensta.
Jūsų el. paštas:
Komentaras:
Pastaba: HTML nėra palaikomas!Įveskite saugos kodą: